Het koopcontract ondertekenen

Je staat op het punt om het voorlopig koopcontract te ondertekenen. Lees dat goed door zodat je weet wat je afspreekt met de koper. Verdiep je in de bedenktermijn van de koper. En vraag je af of je het koopcontract wilt inschrijven bij het Kadaster.

Voorlopig koopcontract is niet voorlopig

Ben je het met de koper eens over de koopsom en de voorwaarden? Dan volgt de ondertekening van het ‘voorlopig’ koopcontract. Maar let op: de term ‘voorlopig’ klopt niet. De overeenkomst en de afspraken daarin gelden meteen. Het woord ‘voorlopig’ wordt alleen gebruikt omdat de woning na ondertekening van het koopcontract nog niet naar de nieuwe eigenaar gaat. Dat gebeurt pas op het moment van overdracht bij de notaris.

Wat staat er in het koopcontract?

In het koopcontract staat:

  • wie de koper is en wie de verkoper,
  • koopsom (dit is de verkoopprijs),
  • datum van de eigendomsoverdracht,
  • ontbindende voorwaarden (als die zijn afgesproken),
  • staat van de woning en juridische beperkingen,
  • waarborgsom of bankgarantie,
  • wat bij de woning hoort en wat niet.

De ondertekening

De ondertekening van het koopcontract verloopt vaak via de makelaar. Je kunt ook kiezen voor een koopcontract van een notaris of een andere juridisch adviseur. De notaris is onafhankelijk en onpartijdig en kan je goed adviseren over de voorwaarden in het koopcontract. Bij de koop en verkoop van een woning in Amsterdam wordt het koopcontract altijd door de notaris opgesteld. 

Lees het koopcontract eerst goed door. Staan alle afspraken met de koper in het koopcontract en staan jouw clausules er ook in? Vraag de makelaar of de notaris om uitleg als je iets niet begrijpt. Onderteken het koopcontract als alles duidelijk is.

3 dagen bedenktijd

Na het ondertekenen van het koopcontract heeft de koper 3 dagen bedenktijd. Die begint op de dag nadat beide partijen het koopcontract hebben ondertekend en ontvangen. De bedenktijd duurt 3 volle dagen, waarvan minimaal 2 werkdagen. Is de handtekening bijvoorbeeld op donderdag gezet? Dan begint de bedenktijd op vrijdagochtend om 0.00 uur en eindigt die op maandagavond om 23.59 uur. 

Begin bedenktijd Einde bedenktijd Lengte bedenktijd
Maandag Donderdag 3 kalenderdagen
Dinsdag Vrijdag 3 kalenderdagen
Woensdag Maandag 5 kalenderdagen
Donderdag Dinsdag 4 kalenderdagen
Vrijdag Woensdag 4 kalenderdagen
Zaterdag Dinsdag 3 kalenderdagen
Zondag Woensdag 3 kalenderdagen

Algemeen erkende feestdagen tellen niet mee bij de termijn van de bedenktijd. Als de bedenktijd op zo’n feestdag eindigt, dan wordt de bedenktijd dus verlengd tot de eerstvolgende werkdag. Het gaat hier om algemeen erkende feestdagen zoals de Rijksoverheid die vaststelt.

Afzien van koop

Tijdens de bedenktijd mag de koper afzien van de koop. De koper hoeft niet te zeggen waarom de koop niet doorgaat. Dit is wettelijk geregeld. Het geeft de koper de kans om na te denken over de aankoop. Maar let op: een makelaar of notaris kan wel kosten berekenen als je tijdens de bedenktijd afziet van de koop. Kijk of hierover iets in de voorwaarden van de makelaar of notaris staat. Na de bedenktijd is het koopcontract definitief. 

In het koopcontract kunnen nog wel afspraken staan over situaties waarin de koop niet doorgaat, bijvoorbeeld het financieringsvoorbehoud.

Lees meer over de verschillende voorbehouden op de pagina Voorbehouden en beperkingen bij de verkoop van je woning.

Koopcontract inschrijven bij Kadaster

Koper en verkoper kunnen de notaris vragen om het koopcontract in te schrijven bij het Kadaster. Dan ben je extra beschermd in de periode tussen ondertekening van het koopcontract en de overdrachtsdatum. Bijvoorbeeld als je schulden hebt en de schuldeiser de woning opeist. De koper wordt hierdoor ook beschermd tegen een eventuele dubbele verkoop van de woning door de verkoper. De bescherming duurt maximaal 6 maanden.

Waarborgsom of bankgarantie

In het koopcontract staat vrijwel altijd dat de koper een waarborgsom moet betalen. De waarborgsom is een deel van de koopsom. Dit is vaak 10%, maar je kunt ook een ander percentage afspreken. Dat bedrag moet de koper betalen kort na de ondertekening van het koopcontract en vóór de afspraak met de notaris. De waarborgsom is een soort garantie voor de verkoper dat de koper zich aan de afspraken houdt. 

De koper stort de waarborgsom op de derdengeldenrekening van de notaris. De waarborgsom blijft daar staan tot aan de overdracht van de woning. In plaats van geld storten bij de notaris, kan de koper ook een bankgarantie regelen.

Acties

  • Lees het koopcontract goed door.
  • Verdiep je in de regels rondom de bedenktijd van 3 dagen.
  • Bedenk of je het koopcontract wilt inschrijven bij het Kadaster.

Brochure Woning verkopen

Voordat je huis verkocht is, moet je van alles regelen. Lees hier meer over je rechten en plichten en veelvoorkomende problemen. Hoe ga je om met een koper die in gebreke blijft? En waarom moet je eigenlijk naar de notaris?

Download brochure Brochure Woning verkopen

Bekijk brochure Brochure Woning verkopen online